5% sleva pro registrované zákazníky? Máme ji pro vás připravenou! Týká se všech našich vín a balíčků v ceně do 700 Kč, vyjma již zlevněných v aktuálních akcích.

Degustace vín: jak na to

Degustace vín je skvělý způsob, jak si užít a lépe pochopit svět vín. Pokud se chystáte na degustaci vín, zde je několik tipů, jak na to:

1. Začněte čistým nosem a ústy

Jedním z nejdůležitějších kroků při degustaci vín je mít čistý nos a ústa, abyste mohli plně vnímat aroma a chuť vína. Když máte čistý nos a ústa, můžete víno lépe vnímat, rozlišovat a popsat jeho složky.

Za prvé, je důležité vyhnout se silně aromatickým potravinám, jako jsou česnek nebo cibule, protože mohou ovlivnit vaši schopnost vnímat vůně a chutě vína. Také se doporučuje vyhnout se kouření a pití kávy, protože tyto látky mohou mít podobný účinek.

Kromě toho, je také dobré si důkladně vypláchnout ústa vodou, aby byla ústa a jazyk hydratované a ochotné vnímat chuť vína. To pomůže snížit únavu úst a jazyka a zlepší se vaše schopnost rozpoznat různé chutě a vůně. Může to být klíčem k pochopení a ocenění vín na vyšší úrovni.

2. Podívejte se na víno

Druhým krokem při degustaci vín je pozorování samotného vína. Zkuste se dívat na víno proti bílému pozadí, což pomůže odhalit jeho barvu a další charakteristiky.

Barva vína může pomoci určit jeho věk a odrůdu. Červená vína jsou často temnější, když jsou mladá a postupně se zesvětlují, když stárnou. Bílá vína jsou obvykle světlejší a mají různé odstíny, které mohou naznačovat různé odrůdy, věk a dokonce i kvalitu.

Kromě barvy může také pozorování vína pomoci identifikovat jeho další charakteristiky. Pokud jste na degustaci vína s ostatními, snažte se být respektující a neblokovat ostatní při pozorování. Zkuste se také podívat na víno z různých úhlů, abyste získali co nejúplnější představu o jeho vzhledu.

Celkově tedy pozorování vína může poskytnout důležité informace o jeho věku, odrůdě a dalších charakteristikách. Je to klíčový krok při degustaci vín a může vést k hlubšímu pochopení a ocenění vína.

3. Vychutnejte vůni vína

Třetím krokem při degustaci vín je porovnání vůně. Vůně je jedním z nejdůležitějších aspektů při hodnocení vína, protože může poskytnout mnoho informací o jeho složení a kvalitě.

Pro správné určení vůně vína je nejlepší využít široký a kulatý pohár, který umožní vínu dýchat a uvolnit své aroma.

Poté se pokuste identifikovat různé vůně vína. Začněte s primárními vůněmi, jako jsou ovoce, koření a byliny. Poté můžete hledat sekundární vůně, jako jsou dubové nebo vinné sudy, a konečně se pokuste najít terciární vůně, jako jsou tóny kůže, tabáku nebo kávy.

Je také dobré mít na paměti jeho odrůdu a region, odkud pochází. Například, některé odrůdy jsou známé svými charakteristickými vůněmi, jako je růže u odrůdy nebbiolo nebo zralé ovoce u odrůdy merlot. Také vína z různých regionů mohou mít charakteristické vůně.

Je důležité se soustředit na primární, sekundární a terciární vůně a brát v úvahu odrůdu a region vína.

4. Ochutnejte víno

Čtvrtým krokem při degustaci vín je ochutnání vína. Ochutnání vína je důležitým krokem, kterým můžete posoudit jeho chuť, kyselost, tělo a taniny.

Při ochutnávání vína si vezměte trochu vína do úst a nechte ho kroužit po jazyku. Zaměřte se na chuťové vjemy, jako jsou ovoce, koření, dřevo nebo bylinky. Pokuste se identifikovat jednotlivé složky vína a jak se mění v ústech.

Dalším důležitým faktorem při ochutnávání vína je kyselost, která může být silná nebo méně výrazná. Silná kyselost může být známkou mladého vína nebo odrůdy, jako je například sauvignon blanc, zatímco méně výrazná kyselost může být vlastností vína z teplejších oblastí.

Tělo vína se vztahuje k jeho plnosti a viskozitě. Některá vína mají plné tělo, jako je například syrah nebo merlot, zatímco jiná mají lehčí tělo, jako například pinot noir.

Posledním faktorem, který je důležitý při ochutnávání vína, jsou taniny, které jsou přítomné hlavně v červených vínech. Taniny dodávají vínu strukturu a jsou známkou toho, jak dlouho víno může stárnout.

Důležité je zaměřit se na jednotlivé složky vína a zkoumat, jak se mění v ústech.

5. Hodnoťte víno

Po tom, co jste si víno prohlédli, ochutnali a zaměřili se na jednotlivé faktory jako chuť, kyselost, tělo a taniny, je na čase udělat konečné hodnocení vína. Hodnocení vína je důležitým krokem při degustaci, který vám umožní vyjádřit své dojmy z degustace a posoudit kvalitu vína.

Hodnocení vína je subjektivní proces, protože každý má jiný vkus a preference. Je důležité být otevřený novým věcem a nezaměřovat se pouze na to, co už víte o vínech. Může se stát, že vás víno překvapí a získáte z něj nové zážitky. Většina lidí hodnotí víno na stupnici 1 až 10, přičemž 10 je nejlepší.

6. Poznávejte víno

Degustace vín není jen o pití vína, ale také o učení se o vínech. Zkuste poznávat různé odrůdy, oblasti a ročníky. Čtěte o výrobě vína, abyste mohli lépe pochopit proces a faktory ovlivňující chuť vína.

 

Degustace vín je skvělý způsob, jak si užít svět vín. Sledováním těchto tipů můžete lépe pochopit své oblíbené víno a rozvíjet svůj vlastní vkus.