5% sleva pro registrované zákazníky? Máme ji pro vás připravenou! Týká se všech našich vín a balíčků v ceně do 700 Kč, vyjma již zlevněných v aktuálních akcích.

Jaký je rozdíl mezi crémantem a šampaňským?

Sklenice se šumivým vínem

Crémant a Champagne je někdy těžké na první pohled nebo na ochutnání rozeznat. Největší rozdíl mezi těmito dvěma šumivými víny je region, ve kterém jsou vyrobeny. Crémant se vyrábí v sedmi francouzských vinařských oblastech: Alsasko, Bordeaux, Burgundsko, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire a Savoie. Naproti tomu šampaňské lze vyrábět pouze v zeměpisné oblasti apelace Champagne.

Proč je crémant levnější než šampaňské?

Šampaňské, které je považováno za luxusní víno par excellence, proto je vyšší cena než u Crémantu. Hlavními důvody tohoto cenového rozdílu jsou mnohem vyšší náklady na hrozny v Champagne v důsledku ruční sklizně hroznů vyžadované AOC a delší doba zrání.

 

 

Typy crémantů

CRÉMANT D'ALSACE AOC

Tento Crémant, vyrobený převážně z hroznů Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Ryzlink rýnský a Chardonnay, svádí svými jemnými květinovými vůněmi a živostí. Alsaské vápencové půdy hrají zásadní roli při výrobě Crémant d'Alsace. Dodávají hroznům jemný, vyvážený výraz a dodávají komplexitě těchto šumivých vín další rozměr. Právě tato harmonie mezi pečlivě vybranými odrůdami hroznů a jedinečným terroirem dodává Crémant d'Alsace jeho výraznou osobnost. Jeho ovocná svěžest a jemné perlení z něj dělají skvělou volbu jako aperitiv a hodí se také k řadě jídel. Ochutnat CRÉMANT D'ALSACE.

CRÉMANT DE BORDEAUX AOC

Celosvětová pověst Bordeaux se vztahuje také na šumivá vína s Crémant de Bordeaux. Tento crémant, který je plodem pečlivé směsi odrůd hroznů, jako je Sémillon, Sauvignon Blanc a Muscadelle, nabízí elegantní alternativu, která dokonale doplňuje bohaté vinařské dědictví regionu. Bílé nebo růžové, Crémants de Bordeaux přicházejí v různých stylech: brut, demi-sec nebo doux. Eleganci a rafinovanost vín Crémants de Bordeaux umocňuje jejich harmonicky vyvážené aroma.

 

CRÉMANT DE LIMOUX

Crémant de Limoux, vinařský klenot jižní Francie, má významnou historii sahající až do 16. století, díky čemuž je jedním z prvních šumivých vín na světě. Tento crémant se vyrábí převážně z odrůd Mauzac, Chardonnay a Chenin Blanc a vyznačuje se mimořádnou aromatickou bohatostí a komplexností.

CRÉMANT DE SAVOIE AOC

Majestátní vrcholky francouzských Alp jsou domovem neméně pozoruhodné apelace Crémant: Crémant de Savoie. Šumivá vína Crémant de Savoie jsou směsi, z nichž minimálně 60 % je vyrobeno ze dvou místních odrůd Jacquère a Altesse, doplněné o Chardonnay, Aligoté, Mondeuse, Chasselas, Molette, Gamay a Pinot Noir. Tato jemná kombinace odrůd hroznů dává vínům Crémant de Savoie elegantní aromatickou strukturu. Mají ovocnou svěžest s květinovými tóny a elegantní patro s jemnými bublinkami.

Láhev šumivého vína se skleničkami

 

Šumivé víno s mušlemi

CRÉMANT DU JURA AOC

Apelace Crémant du Jura je součástí prestižního vinařského dědictví Côtes du Jura, Arbois, Château-Chalon a Étoile. Toto jméno se svou bohatou historií a jedinečným terroirem přispívá k výjimečné vinařské identitě regionu Jura. Odrůdy povolené při výrobě Crémants du Jura odrážejí charakteristickou rozmanitost regionu. Patří mezi ně Poulsard, Pinot Noir, Trousseau, Chardonnay a Savagnin.

CRÉMANT DE BOURGOGNE AOC

Crémant de Bourgogne, vyráběný v departementech Yonne, Côte-d'Or, Saône-et-Loire a Rhône, se dodává ve čtyřech odlišných nominálních hodnotách: Crémant de Bourgogne Blanc, Blanc de Blancs, Blanc de Noirs a Crémant de Bourgogne Rosé. Hlavní odrůdy hroznů používané v Burgundsku spadají do dvou kategorií. Do první kategorie patří Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Gris a Pinot Blanc. Druhá zahrnuje Aligoté, Gamay Noir à jus blanc, Meloun a Sacy. Většina Crémantů se však vyrábí z Pinot Noir a Chardonnay. Pinot Noir dává těmto šumivým vínům jejich výraznou vinnost, robustní strukturu a pozoruhodnou jemnost, zatímco Chardonnay je svěží a elegantní, rozvíjející jemné aroma briošky, másla a lískových oříšků.