5% sleva pro registrované zákazníky? Máme ji pro vás připravenou! Týká se všech našich vín a balíčků v ceně do 700 Kč, vyjma již zlevněných v aktuálních akcích.

Rioja

Rioja, jedna z nejvýznamnějších vinařských oblastí Španělska je domovem hroznů Tempranillo pro výrobu červených vín, ale stejně velkou pozornost si zaslouží vína bílá. Objevte jemnost vín Rioja, od Crianzy po Gran Reserva (odkaz na naše vína)

 

vinarska-oblast-rioja

Rioja je jednou z největších vinařských oblastí světa. Oblast apelace se nachází ve stejnojmenné provincii a zasahuje do sousední Navarry a Baskicka. Na severozápadě, na severním břehu řeky Ebro, je Rioja Alavesa nejchladnější částí regionu. Rioja Alta stojí před ním na pravém břehu řeky, na západ od města Logroño. Rioja Oriental, dříve známá jako Rioja Baja, na východě, je největší a nejteplejší částí apelace.

DOCa, Denominacion de Origen Calificada, je španělský ekvivalent AOC, Appellation d'Origine Contrôlée. Rioja DOCa existuje od roku 1925 a status Calificada získala v roce 1991. Ve specifikacích je povoleno celkem 14 odrůd révy vinné. Většinu produkce tvoří červená vína, ale malé procento se věnuje růžovým a bílým vínům.

 

 

 

 

V oblasti Rioja je králem Tempranillo. Jedná se o jednu z tradičních odrůd vinné révy v regionu. Tempranillo dozrává brzy, dokonce dva týdny před ostatními odrůdami Rioja. Nabízí širokou škálu stylů vína: - svěží, šťavnatá mladá vína vyrobená polouhličitou macerací - komplexnější a stárnoucí vína zrající v amerických nebo francouzských dubových sudech. To dává vínům jejich výraznou vanilkovou nebo kokosovou chuť.

Tempranillo produkuje odlišný styl v různých terroir. Ve vyšších nadmořských výškách trvá zrání déle kvůli chladnějšímu klimatu. To znamená, že třísloviny se vyvíjejí déle, a proto jsou zralejší a měkčí. Vína z Rioja Alta a Alavesa mají vyšší kyselost a výraznější taniny než vína z Rioja Oriental. Tempranillo se svými vůněmi červeného ovoce připomínající červenou švestku, maliny a jahody nabízí vínu komplexní organoleptický výraz.

Modré hrozny v oblasti Rioja: Tempranillo, Graciano, Garnacha, Mazuelo (Carignan) and Maturana Tinta. Bílé hrozny v oblasti Rioja: Viura (Macabeo), Maturana Blanca, Garnacha Blanca, Turruntés, Verdejo, Chardonnay, Tempranillo Blanco, Malvasía and Sauvignon Blanc.

odruda-vina-tempranillo

 

 

cervena-a-bila-vina-z-oblasti-rioja

Kategorie červených a bílých vín

Joven/Cosecha: Jedná se o vína z poslední sklizně, která nezrála v sudu. Na ochutnání jsou svěží, ovocné a šťavnaté.

Crianza: Červená vína zrají dva roky, z toho minimálně jeden rok v sudu. Bílá vína zrají minimálně šest měsíců v sudech. Toto zrání v dubu jim dává dřevitou chuť s charakteristickým vanilkovým aroma.

Reserva: Čerená vína zrají minimálně tři roky (minimálně jeden rok v dubových sudech a šest měsíců v lahvi). Bílá vína zrají minimálně dva roky se šesti měsíci v sudu. Tato vína odhalují komplexnější aroma tabáku, kůže a lanýžů.

Gran Reserva: Toto jsou nejlepší vína z regionu. Červená vína zrají minimálně pět let, minimálně dva roky v dubových sudech a dva roky v lahvi. Bílá vína zrají minimálně čtyři roky, z toho minimálně šest měsíců v sudu. Jedná se bezesporu o špičková, elegantní a komplexní vína. Často jde o výjimečné ročníky.