5% sleva pro registrované zákazníky? Máme ji pro vás připravenou! Týká se všech našich vín a balíčků v ceně do 700 Kč, vyjma již zlevněných v aktuálních akcích.

Alsasko

Alsasko, v dalekém severovýchodním cípu Francie, vyniká od ostatních francouzských vinařských oblastí díky svým silným francouzsko-germánským vlivům. To jsou výsledky toho, že region v posledních staletích přecházel tam a zpět mezi německou a francouzskou suverenitou – a jsou patrné nejen v alsaské architektuře a kultuře, ale také ve vínech.

Alsaské apelace
Alsaská vína se vyrábějí pod třemi klíčovými apelacemi: Alsace a Alsace Grand Cru pro tichá bílá vína (sladká i suchá) a Crémant d'Alsace pro šumivá. Téměř všechna vína vyrobená v této oblasti spadají do jednoho z těchto tří označení. Vína Alsace Grand Cru se vyrábějí z jedné z 51 oblíbených vinic rozmístěných po celé délce regionu.


Alsaská Bílá vína
Alsasko je jedinou francouzskou vinařskou oblastí, kde se pěstuje významné množství Ryzlinku rýnského a Tramínu červeného. 

 

Bílá odrůdová vína zde tvoří 90 procent produkce, z odrůd uvedených výše. Klíčové variace ve stylech vín se vyznačují úrovní zbytkového cukru, která pokrývá celé spektrum sladkostí od suchých až po sladce sladké.

 

Alsaská Červená vína
Přestože výrazně převažují bílá vína, vyrábí se zde i vína červená, většinou z Pinot Noir. Alsace Pinot Noirs jsou typicky lehčí a rustikálnější než ty, které se vyrábí v domovině odrůdy Burgundsko, 225 km (140 mil) na jihozápad. To znamená, že změna klimatu a teplejší léta vedou vinaře v regionu k produkci výrazně silnějších stylů Pinot Noir.

Alsaský terroir
Region Alsasko leží mezi pohořím Vogézy a francouzskou hranicí s Německem, označený řekou Rýn. Dlouhá, tenká oblast, měří 185 kilometrů (115 mil) ze severu na jih a pouhých 40 km (25 mil) z východu na západ. Všechny klíčové vinařské oblasti se zde nacházejí na nižších svazích Vogéz, na svazích s východním a jihovýchodním směrem.

Vogézy hrají zásadní roli při definování terroir regionu; poskytují nejen ochranu před převládajícími západními větry, ale také vrhají na oblast dešťový stín, což přispívá k nízkým srážkám v kontinentálním klimatu. Nejhustší jsou v jižní polovině Alsaska, kde vrcholy dosahují zhruba 1400 metrů (4600 stop).

8A8FB209 0DD7 485B 8FED 5129FDE9CE03
339 Kč
Kód: 951
1 položek celkem