5% sleva pro registrované zákazníky? Máme ji pro vás připravenou! Týká se všech našich vín a balíčků v ceně do 700 Kč, vyjma již zlevněných v aktuálních akcích.

Česká vína

Čechy jsou jednou z nejsevernějších vinařských oblastí v Evropě. Vzniklo dávno před expanzí Moravy, ale i přes tento náskok dnes tvoří méně než pět procent roční produkce vína České republiky.

Postavení Čech v českém vinařství je nyní do značné míry slavnostní, protože zahrnuje malebný, tradiční, historický konec výroby, takže Morava nechává ročně chrlit mnoho milionů litrů vína. Čechy se dělí na dvě podoblasti Mělnickou a Litoměřickou, přičemž většina vinic je soustředěna kolem říčních systémů, zejména v údolích Vltavy, Labe, Berounky a Ohře.

V Melnicku poskytuje vápencové podloží bohatý zdroj rostlinami dosažitelného uhličitanu vápenatého. To napomáhá zachování kyselosti a poskytuje živiny dozrávajícím hroznům a zároveň zajišťuje vysokou úroveň zadržování vody. Litoměřická má tmavší, čedičové typy půd s vinicemi na jižních svazích Českého Středohoří.

To jsou ideální podmínky pro pěstování Ryzlinku rýnského a Muller-Thurgau, dvou nejhojnějších odrůd. Rulandské modré bylo dovezeno z Burgundska ve středověku a obzvláště dobře se mu dařilo na Mělnicku. Svatovavřinecké, Rulandské šedé a Blauburger se také běžně vyskytují na vinicích v Čechách.

Čechy se správně etablovaly jako vinařská oblast na konci 16. století. První vinná réva tam mohla být vysazena již o dvě století dříve, ale teprve v 80. letech 16. století došlo v Čechách k soustředěnému rozvoji vinařství. Vinice byly stejně jako nyní poněkud rozdrobené a osázeny nikoli podle pravidel efektivního, intenzivního zemědělství, ale podle možností jednotlivců, kteří je pěstují.

 

8543EC12 A804 4066 A8A0 A0CDC8FC72EB
229 Kč
Kód: 958
BA21CD67 ACB2 444F BD3E 6D2AA2AFA1F1 Kód: 957
11ACDB95 A92D 49A8 8101 1BDAF33FDC69 Kód: 956
3 položek celkem