Champagne

Champagne je 100% francouzský výrobek. Vinařská oblast, ze které pochází, se nachází ve Francii, asi 90 mil východně od Paříže. Toto je jediné místo na světě, kde se champagne vyrábí.

Champagne appellation d'origine contrôlée, jejíž obvod je vymezen právními předpisy přijatými v roce 1927, pokrývá přibližně 34 300 hektarů a zahrnuje 319 vesnic, nazývaných také „crus“.

Jedná se o apelaci s téměř 280 000 pozemky (vinicemi), o které se stará více než 16 000 vinařů. Většina těchto pozemků je velmi malá, průměrná plocha nepřesahuje 12 hektarů (1 hektar = 100 m2). To je sotva větší než tenisový kurt.

Champagne terroir je jedinečný z mnoha důvodů. Díky své geografické poloze, výraznému drsnému klimatu, vlastnostem půdy a vinicím na svahu je terroir Champagne jediným svého druhu na světě.

Šampaňské je většinou cuvée víno. To znamená, že k jeho výrobě lze použít několik odrůd vinné révy, které do směsi vnášejí svůj vlastní osobní dotek.

Nejčastěji používané odrůdy v označení jsou Chardonnay, Pinot Noir a Meunier.

Tradiční postupy výsadby až do konce 19. století upřednostňovaly širokou škálu vinné révy. Ale právě v tomto okamžiku se objevila kolektivní snaha zlepšit kvalitu šampaňských vín, zejména prostřednictvím výzkumu zaměřeného na pečlivou identifikaci kultivarů prémiové kvality. Byly vybrány tři hlavní odrůdy hroznů. Ty nabízejí dobrou rovnováhu cukru a kyselosti pro doplnění šumění, bohatou, jemnou chuť a dobrý šumivý potenciál.

2 položek celkem